Akneli Hastalarda Cilt Temizleme

Cildin temizliği ile;  kir, ter, sebum, mikroorganizmalar ve üst tabaka hücrelerinin deriden uzaklaştırılması anlamına gelmektedir. Akne tedavisinde kullanılan ilaçların deriyi kurutucu ve irritan etkileri nedeniyle de cilt temizliği özen gerektirir.  Hafif ve Orta şiddette akneli kişilere günde 2 kere özel köpük temizleyici ve günde 1 kere SPF 30 içeren nemlendirici kullanımının tedaviye yeterli destek sağladığı çeşitli kaynaklarda yayınlanmıştır.

Yağlı/Akneye meyilli cilt temizleyicileri; katyonik ve noniyonik surfaktanlar içermelidir. Temizleme sütleri akneli hastalara önerilmemelidir. Eğer aynı zamanda kuru deri de varsa, durulanmak şartıyla kullanılabilir. akneli veya akneye yatkın kişilerin en önemli sorunu, deri yüzeyindeki fazla yağ nedeniyle ortaya çıkan parlak görünümdür. Yağlı cilt için kullanılan temizleyiciler, sebum ve kiri arındırması yanında, temizlikten yaklaşık 3 saat sonra ortaya çıkan parlak ve yağlı görünümü de azaltırlar.

Eksfoliantlar ( Peelingler)

Salisilik Asit içeren eksfoliantlar, cildin en üst tabakasını, fazla ovmaya gerek kalmadan deriden fiziksel olarak uzaklaştırarak düzgün, ince bir yüzey sağlarlar. Böylece komedonların oluşumunu engelleyebilirler.

Sonuç olarak akneli veya akneye yatkın kişilerde cilt temizliği, kısaca bahsettiğimiz ürünlerden biri kullanılarak yapılabilir. Temizliğin, kişinin gereksinimlerine göre düzenlenmesi ve mutlaka durulanması önerilmelidir. Sık yıkama veya ovarak yıkamanın bir yararı olmadığı gibi, abraziv yöntemler lezyonları arttırabilir. Aktif lezyonları olan hastalara günde 2 kere parmaklarla nazik bir yüz yıkama yeterlidir. Aynı anda bir tonik kullanılabilir; böylece büyün yağ kalıntıları ve deri yüzeyindeki hücresel atıklar, ciltten uzaklaştırılmış olur. Akneli kişilerde, önerilecek yağsız temizleme ürünleri; boya ve koku maddeleri, paraben gibi deriyi hassaslaştıran koruyucular içermemelidir. Benzoil peroksit dışında antibakteriyel içeren sabunların ek bir yararının olmadığı bilinmektedir. Temizleyicinin içerdiği madde sayısı önemlidir ve 10 dan az olmasına dikkat edilmelidir.

Akne Hastaları, Dermatoloji Uzmanı danışmanlığında ürünleri seçmelidir.

Leave a Comment

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir