Akne (Sivilce) İzleri

Akne skarı, aknenin sık rastlanan bir sonucu; ancak zor tedavi edilebilen bir sonucudur. Yüz bölgesinde meydana gelen skarların en sık rastlanan sebebidir. Skar, yüzeyel ve derin dermisi etkileyebilir, eritem ve pigment değişiklikleri gibi durumlarla kendini gösterebilir.  Akne izlerinin tedavisi çok aşamalı bir süreçtir. Tek başına yeterli sonuç alınması zor olduğundan; kombine tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. 

Kimyasal Pelingler

Akne Skarlarında, yüzeyel ya da derin kimyasal peelingler uygulanabilir. Alfa Hidroksi Asitler( Glikolik Asit, Laktik Asit, Sitrik Asit); Beta Hidroksi Asitler (Salisilik Asit), Jessner veya TCA gibi peeling tiplerinden bahsedilir. Uygulanan asidin yoğunluğu, ciltte kalma süresi, cilt tipi gibi etkenler sonucun etkinliğini değiştirebilir. 

Fraksiyonel Lazerler

CO2 lazer, Eryag lazerler ablatif lazer; fraksiyonel lazerler non-ablatif lazerler grubundadır. Fraksiyonel ya da ışık enerjileri, kolajenin ısıtlması ve yeniden yapılandırılmasını sağlar. Tüm akne skar tiplerine uygundur. Epidermiste oluşan hasarlanma minimal düzeyde olduğu için iyileşme süreci daha kısadır. Diğer yöntemlerle kombine edilebilir. IPL gibi yoğun atımlı ışık enerjileri ile kombine tedavilerde sonuçların etkinliği artar.

Dermaterapi, Dermapen Tedavileri

Cilt yüzeyinde mikro iğneleme yöntemi ile yapılan bir tedavi şeklidir. Mikro iğneleme tekniğinde kullanılan iğne derinlikleri genellikle sivilce izlerinin şekline ve yayılımına göre seçilir. Ciltte oluşan yeni yaralanmalar ile kolajen yapılandırması tetiklenir. Uygulamanın PRP ya da kimyasal peeling ajanları ile yapılması, sonuçları olumlu olarak etkilemektedir. Sivilce izi tedavisinde kullanılan iğneleme tekniğinin hekim kontrolünde uygulanması, kombine tedavi ile birleştirilmesi önem taşımaktadır. 

Dolgu Maddeleri ile Sivilce İzi Tedavisi

Başta hyalüronik asit olmak üzere dolgu maddeleri, kısa, orta ve uzun etkili olarak akne skarlarında kullanılabilir. Kalıcılık süresi, kollajen için 2-3 ay, hyaluronik asit için 4-6 ay, kalsiyum hidroksilapatit için 1 yıl kadardır.

Leave a Comment

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir