Ameliyatsız Estetikte İp Çeşitleri

İple Yüz Asma İşleminde Hangi İp Türü Kullanılmalıdır ?

Yapılan muayene sonucu ciltteki problemlerin derecesi ve lifting etkisinin ne kadar olacağını belirler. Hekim karar verirken ip çeşitliliklerini dikkate alır. İpler,farklı derece ve farklı bir yüz noktasında gerdirme görevi görmektedir. Örneğin, konili ipler orta yüz ve burun hattında asma işlemi için uygun olabilir.  Bu özelliklere göre bazen tüm ip tipleri gerekli olan bölgelere uygulanabilir, bazen de tek tip ip v lift işlemlerinde kullanılabilir. İplerin tipleri:

Kullanılan iplikleri dokuya uygulandığında dokuda kalış süresine göre

Kalıcı iplikler; bunlar dokuda reaksiyon oluşturmadan ömür boyu kalabilmektedir. Eskiden beri ameliyatlarda kullanılan ve halk arasında iç dikiş olarak tarif edilen iplikler kalıcı ipliklerdir. Örneğin kalp ameliyatlarında kullanılan prolen iplikler gibi. Askı amaçlı kullanılanlardan APTOS iplikler bu gruptadır.
Geçici iplikler; bunlar ise dokuda bir süre sonra parçalanarak kaybolma özelliklerine sahiptir. Süreleri 6 aydan 1 yıla kadar değişebilmektedir. Thread lift, Elastic suture, Silhouette soft iplikler bu gruptadır.

İpliklerin yapısına göre;
Düz iplikler; bunlar klasik ameliyat dikiş iplikleri gibi yüzeyleri düzdür. Cerrahi yüz germe operasyonlarında dokuların deri altında askılanması için halen kullanılmaktadır.

Leave a Comment

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir