Cilt Yenileme Lazerleri ve Kullanım Alanları

Cildin üst tabakalarını yenileyerek; gençleştiren çok sayıda lazer platformu vardır. Değişik varyasyonlardaki bu lazerler lentijinlerin görünümünü iyileştirir, fotoyaşlanmayı ortadan kaldırır, akne ve diğer nedenlerden kaynaklanan izlerin görünümünü azaltır, lekeleri tedavi eder. Dermatolojik lazerleri, çalışma prensiplerine göre sınıflara ayırabiliriz; Hali hazırda kullanılmakta olan radyofrekans teknolojilerinin yanı sıra fraksiyonel özellikli olan ya da olmayan ablatif ve nonablatif lazerlerden bahsetmek gerekir. Non-ablatif lazerler daha hızlı iyileşme sağlarken, etkinlikleri de ablatif lazerler kadar artmaktadır. Fraksiyonel lazerlerde üreticiler, lazerin etkisini dağıtarak; tedavinin sayısının arttırırken; iyileşme süresinin kısalmasını ve komplikasyonlarının azalmasını hedeflemeye başlamışlardır. Burada uygulamalarda kullanılabilecek lazerlerin tanımlamasını, farklarını anlatmak, tedavi amaçlarını gözden geçirmek için derleme yapmayı hedefledik.

Lazer cilt yenileme teknolojileri, kozmetik cerrahi uygulayıcıların; cildin tonunu, dokusunu ve pigmentasyonunu iyileştirmek için kullanabilecekleri geniş bir platformdur.  Lazerle cildin yenilenmesi, cerrahi yapılan bir facelift veya blefaroplasti yerine geçmese de, uygun lazer cildi daha sıkı görünüme kavuştururken, aynı zamanda lentijinlerin, ritidlerin, deri dokusunun ve çok çeşitli yara izlerinin görünümünü iyileştirir.

Fraksiyonel  lazer, ablatif lazer ya da non-ablatif lazerler ne demektir?

Lazerler, uygulama yapılacak alana tam yayılım göstermesi ya da bu alan içinde eşit parçalara bölünerek etki etmesi şeklinde bir ayrım gösterirler. TV ekranındaki pikseller üzerinden anlatılırsa; görüntüyü oluşturan her pikseli tedavi etmek ya da tedavi alanındaki piksellerin eşit dağılmış bir bölümüne etki etmesi şeklinde söylenebilir.

Ablatif lazerler dokuyu buharlaştırır ve bu nedenle ablatif olmayan lazerlerle karşılaştırıldığında daha agresiftirler. Ablatif lazerler çok daha fazla iyileşme zamanı ve sonuçları daha uzun sürede görme etkileri olsa da, hala en dramatik sonuçları üreten lazerler olmaya devam ediyorlar.

Daha ciddi yüz kırışıklıkları, yoğun lekeler ve dokusal cilt sorunları için ablatif lazer sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemidir.

Ablatif lazerlerin muhtemel yan etkileri olmaksızın, daha ılımlı iyileştirme isteyen, işe dönme zamanı çok kısa olan hastalar için, nonablatif olmayan lazerler genellikle idealdir. Bu lazerler gençleştirici cilt efekti üretirken epidermisi sağlam durumda bırakırlar. Teknolojiye bağlı olarak, nonablatif lazer tedavileri, daha ince kırışıkların görünümünü en aza indirebilir, cildin dokusunu ve tonunu iyileştirebilir ve pigmentasyon tedavisinde kullanılabilir.  Buna kıyasla, tedaviler daha naziktir ve hastanın güncel aktivitelerini kısıtlamaz ancak daha ılımlı bir yanıt üretir.

Nihayetinde bir hastanın ihtiyaçları ideal lazerin seçimini emreder.

Bu derlemede, birçok mevcut lazer arasındaki farkları gözden geçirmeyi ve böylece en uygun lazerin tanımlanmasını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.


ABLATİF LAZERLER

Ablatif lazer; cildin epidermal tabakasını temizler ve cilt yenilemesi için en dramatik sonuçları üretir. Lazer uygulamasında, hızla cilt dokusundaki su molekülleri aşırı ısınırlar. Su gaza dönüştüğünde, cilt hücreleri hassas bir cilt soyma etkisi ile buharlaştırılır. Bu etki ile deriyi sıkıştırmak için  gereken, dermis ve epidermisin kolajen oluşumunu ve geri çekilmesini sağlar. Bu lazerler, ciddi güneş hasarı ve sivilce izlerinin iyileştirilmesinde hala en etkili tedavi yöntemi olarak görülmektedir.

Ablatif lazerlerin, ortaya çıkan ciddi yan etkilerinin başında zor yara iyileşmesi gibi bir profili vardır. Bununla birlikte, yeni jenerasyon fraksiyonel özellikli ablatif lazerler, tedavinin travmasını azaltabilir ve hastanın günlük yaşantısından uzaklaşma süresini azaltırken yine etkili sonuçları ile tercih edilir. Bu lazerler  (doğrudan ablatif olan) önceki modellerden çok daha güvenlidir, ancak yine de skar, renk değişikliği ve ciltte enfeksiyon ihtimali gibi, ciddi hasar riski yüksektir.

KARBONDİOKSİT LAZER

Lazer cilt yüzeylemesi, karbondioksit (CO2) lazerinin yüz gençleşmesine uygulanmasıyla başlamış ve fotorejenerasyon alanında yeni bir dönem başlatılmıştır. Bu ilk lazerler, daha eski dermabrazyon ve kimyasal soyma teknikleriyle doktorun daha hassas olmasını sağlamıştır. Bu ilk CO2 lazerleri kesintisiz dalga boyuna sahiptir. Cilt yenileme sağlarken, istenmeyen yara izi de dahil olmak üzere yan etkilerin oranları yüksektir. Kontrolün arttırılması için kısa atışlara sahip, frekanslı CO2 lazerler geliştirilmiştir. Bununla birlikte, bu teknik hala ablatif olarak geçer ve 2 haftalık uzun bir iyileşme periyodu bulunmaktadır.
CO2 lazer, 10,600 nm dalga boyunda ışık yayar. Bu dalga boyu, doku suyuyla kuvvetli bir şekilde emilir. 1 ms'den daha kısa bir sürede, lazer pulse başına dokuyu 20 ila 30 μm'ye kadar buharlaştırır. Bu, artık ısıl hasarın (diğer bir deyişle çevresindeki dokuyu ısıtma etkisini) dokunun 100 ila 150 um'lik bir tabakasına sınırlar. 100 ila 200 um'lik küçük kirişler hızlı doku buharlaşmasını sağlarken, 2 mm'den büyük kirişler buharlaşmayı tetiklememekte ve derin termal hasar riskini arttırmaktadır. Bu olasılığın üstesinden gelinmesi, ablasyonun derinliğini kontrol etmek için yüksek darbeli veya taramalı CO2 lazerlerin geliştirilmesine yol açmıştır.
CO2 lazer sistemleri, özellikle gözler veya ağız çevresinde ince kırışıklıkların hafifletilmesinde, en iyi sonucu verir. Daha derin kırışıklıkları ciddi azaltır ve ince kırışıklıkları rı ortadan kaldırır.  Kırışıklıklara ek olarak CO2 lazerler, akne izive atrofik izleri hafifletmede de etkilidir.
Fraksiyonel olmayan CO2 lazerlerinin uzun süren, uzun yan etkisi; kalıcı cilt hipopigmentasyonudur, ancak kalıcı hiperpigmentasyon nadiren ortaya çıkabilir. Geçici hiperpigmentasyon doza bağlı olarak daha yaygındır fakat geçicitir. Hipopigmentasyon miktarı, lazer tarafından sağlanan hasar miktarı ile ilgilidir. Öte yandan, hasarlanma; birçok hastada fotorejuvenasyon tedavisinin asıl amacı olan kırışık azaltma miktarı ile de bağlantılıdır.

ER:YAG LAZERLER

Erbiyum katkılı itriyum alüminyum granat (Er: YAG) lazeri geliştirilecek bir sonraki lazer sistemi idi. Kızılötesi alanda 2940 nm dalga boyunda ışık yayar. Bu frekans, suyun pik absorpsiyon aralığına çok daha yakın olduğundan CO2 lazerinden 16 kat fazla emme katsayısına sahiptir. Bu daha fazla emilim, epidermise penetrasyon derinliğini 10 kat azaltır. Çevreleyen dokulara daha az zarar verilerek cildin daha hassas rejuvenasyonu mümkündür, bu bir avantajdır.
CO2 lazerlerle karşılaştırıldığında, Er: YAG lazerinin benzer etkinliği vardır. Bununla birlikte, CO2 lazerinin biraz daha üstün olduğu düşünülmektedir. Bu avantajın, CO2 lazerlerle daha iyi doku sıkılaştırması nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Er: YAG lazerin uygulama sonrası ödem ve derideki daha az kabuklanma süresi gibi daha az yan etkisi vardır.

 

NON-ABLATIF, NON-FRAKSİYONEL LAZERLER

Nonablatif ve fraksiyonel olmayan lazerler 1990'ların sonunda öncelikli olarak cilt yenilemede kullanılan lazerler pazarına girdi. Bu lazer sınıfı deride nazik bir etki oluşturarak dermiste kontrollü doku hasarına neden olur ve dermal etkilendirme ve kollajen üretimini uyarır. Nonablatif lazerlerin sonuçları ablatif ilaçlarla karşılaştırıldığında hafiftir ancak ciltte kademeli düzelme isteyen hastalar, en az iyileşme ve yan etki profili nedeniyle sıklıkla bu lazer sınıfını seçerler. Ablatif olmayan lazerlere kıyasla potansiyel zararı azaltma riski, ablatif lazerlere kıyasla önemli ölçüde daha düşüktür. Bu lazerler için en önemli yararı, bir tedaviden sonra CO2 / erbiyum lazerlere kıyasla hastanın normal yaşantısına dönme süresinde belirgin azalmadır. Hastalar ciltte pul pul dökülmeden veya soyulmadan birkaç saatte eritem görürler. Çok ılımlı etkiler için dört ila altı tedaviler gereklidir. Bazı çalışmalar kırışıklık tedavisinde  iyileşmesinin sınırlı olduğunu; akne skarlarında daha sıkça kullanıldığını göstermiştir.  Daha koyu ciltlerde ablatif lazer kullanımı ile ortaya çıkan anormal pigmentasyona neden olmadıklarından, koyu cilt tonlarına sahip hastalar da nonablatif lazerler için adaydır

 

NON-ABLATIF, FRAKSİYONEL LAZERLER

Nonablatif fraksiyonlu lazerler, 2005 yılında piyasaya giren hem fraksiyonel hem de nonablatif teknolojilerin en nazik ve güvenli yönlerini birleştirmiştir. Bu lazer sınıfı dokuyu, hafif ila orta dereceli kırışıklıkları iyileştirmeyi ve sivilceleri düzeltmeyi ve hiperpigmentasyon tedavisini amaçlamaktadır. Boyun, dekolte ve ihtiyaç olan başka bölgeler de bu lazerlere karşı güvenle ve etkili bir şekilde tepki vermektedir. Lazerlerin fraksiyonel deseni, tedavinin yanı sıra güvenlik ve downtime profili ile de yardımcı olur. Tedavi orta derecede normal yaşantıdan uzaklaşma gerektirir ve orta derecede sonuç verir. Bu lazerler ile sınırlı sayıda doku hasarı ve melanosit uyarımı oluşturduğu için, daha koyu tenli bireylerde de renk değişikliği riski azdır. Tedavi ağrılı olabilir ve lokal anestezi ile hastanın rahatsızlığını azaltmada yardımcı olur.


1540-nm (PalomarStarLux 1540 and Palomar Icon) and 1550-nm Erbium Glass Lasers (Solta Fraxel re:store) and the Combination of 1550-nm Erbium Glass and 1927-nm Thulium Fiber Lasers (Solta Fraxel re:store DUAL)- 1565-nm ( Lumenis ResurFX Erbium Glass)

1540 ve 1550 nm erbiyum fiber lazerler ve 1927 nm tülium fiber lazer, ablatif ve nonablatif özelliklere sahip, hem epidermal hem de dermal cilt kusurlarını tedavi etmeye yarayan fraksiyonel lazerlerdir. Bu lazer sınıfı, epidermal pigmentasyon, fotoaging, melazma, atrofik, cerrahi ve sivilceye bağlı yara izi ve ilave dokusal kusurları güvenli bir şekilde ve etkili bir şekilde tedavi eder. Diğer lazerlerde olduğu gibi, lazer de Dermis, kontrollü termal doku hasarına neden olmak için nazikçe ısıtılır.Fraksiyonel Lazer, her iki deri katmanını hedef alırken bile epidermisin iyileşme işlevini koruyarak, tedavi edilen bölge boyunca doku hasarının sütunlarının alan olarak kesin, düzenli bir modellemesine izin verir. Dermis ve epidermisi hedef alan fraksiyonel tedavi modeli sayesinde bu lazerler, ablatif olmayan bir lazerin cilt yüzey yenileme kabiliyetlerini arttırırken, nonablatif olmayan lazerin downtime profilini korurlar. Bununla birlikte, lazer aynı anda yalnızca hastanın cildinin bir kısmını hedefleyebildiğinden, en iyi sonuçlar için 2-4 hafta arayla daha fazla tedavi gerekir.

Leave a Comment

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir