AMELİYATSIZ ESTETİK

Cildin yaşlanma etkilerinin azaltılması ya da ortadan kaldırılması için lazer uygulamaları, mekanik ve kimyasal peeling, dolgular, mezoterapi uygulamaları ve ameliyatlar yapılmaktadır. Doğal süreci oluşturan temel etken, kollagen ve elastin liflerin gerginliğinin zamanla azalmasıdır.

Cerrahi olmayan ameliyatsız estetik yöntemlerinden Ultra V-Lift; bir enjektör iğnesinin içine yerleştirilmiş ipliklerin her bölgeye göre farklılık gösteren özel tekniklerle cilt altına yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. Kullanılan iplikler PDO-Polydioxanone maddesi içermektedir. İplikler dokuya uygulandıktan 2-3 ay sonra gerginlik etkilerini % 50 kaybetmekte PDO tamamen su ve karbonik asite dönüşmektedir. 6-8 ay sonra ise tamamen dokudan kaybolmaktadır.

Dokuda biyolojik etkisi ile oluşan yeni destek dokusu ise 18-24 ay kalmaktadır. Bu işlem, cilt altı bölgesine 1 cm aralıklar bırakarak uygulanır. Cilt adeta hasır işler gibi örülür. İplikler yerleştirildikten sonra hissedilmemektedir ve çok ince olduklarından cilt yüzeyine dışarıdan bakıldığında gözle fark edilmemektedir. İpliklerin tekli-düz(Monoflament), çift yada çok sayıda sarmallı(Tornado), vida şeklinde(Screw) ve  aptos ipliklerde olduğu gibi dışında kancaları olanları(Cog) bulunmaktadır. Uygulayıcı hekim, cildin ihtiyacına göre ip seçimini ve sayısını belirler. 

Uygulama Alanları:

Gevşemiş bütün cilt dokularında uygulanabilir ve başarılı sonuçlar elde edilebilir.

  • Kaş kaldırmada

  • Göz çevresi kırışıklıklarında

  • Dudak üstü kırışıklıklarında

  • Boyun sarkmalarında

  • Kol, karın, göğüs, iç bacak gibi vücut sarkmalarında iyi sonuç alınmaktadır.

 Bacaklarda, kollarda ve göğüste uygulanırsa sarkmış deri bölgelerinde dirileşme, toparlanma görülmektedir.

Uygulama Sonrası: 

Uygulamanın hemen ardından görülen erken etkilerin yanında 2-3 aya kadar yavaş yavaş ortaya çıkabilecek vücudun kendi üreteceği kollejen ağırlıklı bağ dokusunda artış gibi geç etkileri de vardır.8-10 ay boyunca ipliklerin varlığıyla sürekli olarak uyarılan doku; gelişimine kollejen üretimiyle devam eder. Zaman içinde ipliklerin çevresini sıkılaştıran kollejenden zengin doku iplikler erise de erimeyip daha da kuvvetlenerek bu yapıyı 2-3 yıl kadar korur. 

Örümcek Ağı Estetiği, V lift, Happy Lift, Sihouette, Dinamik Askı(Fransız Askılama), Aptos, Molding, 6D Star Askılama 

gibi,  cerrahi olmayan işlemlerde, Polilaktik Asit,  Polikaprolakton gibi içeriklere sahip eriyen ve erimeyen  ip türlerine göre değişiklikler taşır. Hekim, cildin ihtiyacına göre ipleri seçer, sayısını belirler.

Daha Fazla...

HAPPY LİFT UYGULAMASI

Emilebilir, kalıcılığı 5 yıl olan, Dünyada yaklaşık 13 yıldır kullanılan ve içeriği caprolactone'dur. Yüz germe cerrahisine alternatif, ameliyatsız yüz germe uygulaması olarak, kabul görmüştür. Cildi germe efekti yanı sıra, canlandırma ve 3 boyutlu şekil kazandırma sağlar. İpler esnek kanüller ile cilt altına yerleştirme prensibinde cilde uygulanır.

Uygulama yapılacak bölgeler hekimle birlikte tespit edilir. Kaş kaldırma, Yüz germe, çene hattı belirginleştirme ve boyun germe gibi amaçlarla uygulama yapılabilir. Uygulama, steril koşulların daha dikkatli sağlanmasını gerektirmektedir. İplerin takılacağı bölgeler belirlendikten sonra; lokal anestezi ile Kanül girişleri anestezi altına alınır. İplerin uygulanması sırasında, acı ve ağrı hissedilmez. Uygulama yapılacak bölgeye göre 30 dk-45 dk arası sürebilir. 

Cerrahi yüz germeden en büyük farkı; ciltte açılan küçük deliklerden kanüller içinde iplerin yerleştirilebilmesidir.  Bu deliklerden cilt altına konulan ipler, cildi germe etkisi sağlarken; cildin onarımını da tetikler. Cilt onarımı; kolajen elastin liflerin üretiminin ve kan dolaşımının artması ile yenilenmeyi;yani aydınlanmayı sağlar.

 

Uygulamanın istenmeyen etkileri var mıdır?

Emilebilir Caprolactone ipler, yıllardır ameliyatlarda güvenle kullanılan iplerdir. Yapılan çok sayıda uygulama ve aldığı FDA onayı ile güvenilirliği kanıtlanmıştır. Uygulamadan sonra, sadece uygulanan noktalarda şişlik, kızarma, morarma oluşabilir. Olası bu etkiler; 3-5 gün içinde gerileyecektir. 

Kimler Uygulayabilir:

Bu konuda eğitim almıış, yeterli hasta tecrübesine sahip hekimlere danışmanız doğru olacaktır. 

FRANSIZ ASKILAMA/DİNAMİK ASKI YÖNTEMİ

Fransız Askısı, Dinamik Askılama, Kalıcı Gençlik ipi, Kilit Askı isimleri ile estetik sektöründe tanınmaya başlanan bu yöntem bu yöntem; 2006 yılında Fransa’da biyomekanik çalışmalar ile geliştirilmiştir. 2009 yılında da “Avrupa Innovasyon Ödülü”nü almış olan çok katmanlı esnek askı ipi kullanılmaya başlanmıştır. Bugüne kadar dünyada 80 bin thread takıldığı bildirilmiştir.

Aslında dinamik askı yalnız genç görünmeyi sağlamak için değil, aynı zamanda yüz felci geçiren hastaların yüz asimetrilerinin dinamik olarak düzeltilmesi için de kullanılmıştır. Dinamik Askı; yüzün mimik hareketlerine uyarak gevşeyen, ifade bozukluğu ve çekilmeler yaratmadan deformasyonların düzelmesini sağlayan daha kalıcı bir ameliyatsız yüz germe yöntemidir. Kalıcı gençlik ipi diğer askı ip ve örümcek ağı iplerden 3 kat daha uzun süre antiaging,askı hali sağlar.

Fransız Askısı; uzun yıllar cilt altında kalması mümkün olabildiği gibi tüm bio-mekanik verileri ise yumuşaklığının yanı sıra yüzümüzde yer alan kas ve yağ dokusu ile uyumlu çalışabilecek esnekliğe sahip olduğunu göstermektedir. Bu sayede yüz ifadesini bozmadan, doğal yüz ifade zenginliği ile günlük hayatta hiç fark edilmeden genç ve gergin görünüme destek vermektedir. 

Uygulama lokal anestezi ile yapılır. Yüz uygulamalarında, tutunma alanı olarak saçlı deri bölgesi kullanıldığı için, dikiş gerekmez ve iz bırakmaz. Elmacık kemiği çıkıntısı sağlamak için, yüzün ovalliğini geri kazandırmak için, kaş asmak ve çene altı düzgün görünümü sağlamak, yüzü kontürlemek amacıyla kullanılır. Uygulama sonrasında günlük hayata devam edilebilir. Uygulama kolay, acısız ve günlük yaşamı etkilemeyecek şekilde gerçekleşmektedir. Ağrı oluşmasını engellemek için hekimler, ağrı kesici tavsiye edebilirler.

Dinamik askılama, yüzümüzdeki sarkma ve derinleşen çizgileri uzun süre ile gidermek ve sarkmayı uzun yıllar boyu erteleyebilen etkili bir yöntemdir. 4-6 yıla kadar kalıcılığı vardır.  Silikon ve PET ( polietilen terephthalat ) den oluşan bir iptir. İçeriğindeki PET sayesinde dayanıklılığı artar ve ip elastikiyetini %20 sınırlandırır; silikon ise (içeriğindeki silikon sıvı değildir, katı silikondur. Sıvı silikonun gösterdiği negatif etkilere sahip değildir.) doğal bir görünüm ve elastikiyetini devam ettirme özelliği sağlar. Dokularla reaksiyona girmediğinden histolojik komplikasyon riski daha azdır.
 İpler %20 oranında esneyebilen bir yapıdadır. Bu esneme özelliği sayesinde Mimiklerde bozulma yaratmaz ve kopma riski yoktur. Mimik hareketlerine gevşeyerek uyum sağlar.