HYALURONİK ASİT DOLGULAR

25 Yaşından sonra, derideki hyaluronic asit konsantrasyonu azalır ve doğal deri yaşlanması etkisini göstermeye başlar. Düzenli touch-up tedavileri deriyi belirgin olarak yeniler, deride canlılık, elastikiyet ve pürüzsüzlük sağlar.​

Bu enjeksiyon uygulaması ; yüz, boyun, dekolte ve ellerin deri yaşlanmasını engellemeye uygun, doğal ve güvenli bir anti-aging konseptidir. Genel yüze uygulanan, cildin nem tutuşunu arttıran hyaluronik asit uygulamalarına "Gençlik Aşısı" da denilmektedir ve hekimler tarafından uygulanmaktadır.  ​

Sağladığı Faydalar Nelerdir

  • Doğal hyaluronic asiti yerine koyar, derinin daha fazla nem depolamasını sağlar.

  • Kollajen ve elastik liflerin oluşumunu tetikler

  • Daha canlı,sıkı ve pürüzsüz bir cilt sağlar

  • Doğal deri yaşlanma sürecini geciktirir.

Güvenlik ve etkinliği klinik olarak kanıtlanmıştır. Kullanılan dolgu maddeleri silikon değildir; hyaluronik asitten oluşur ve zaten kendi dokularımızın bileşiminde olan bir maddedir. Kalıcı olmayan malzemeler her zaman daha idealdir ve daha doğal sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Piyasada kullanıma sunulmuş pekçok dolgu markası bulunmaktadır. Bu ürünlerin fiyatları kaliteleri ile orantılı olarak değişkenlik gösterir. FDA onaylı olması önemlidir. Ürünlerin içeriklerine göre dolgular yüzün farklı bölgelerine uygulanır ve kalıcılık süreleri de değişkenlik gösterebilir. Elmacık kemiği ve yanaklarda kullanılan dolgu ile dudak dolgunlaştırma için kullanılan dolgu tipleri farklıdır. Yanak dolgusu; 18-24 ay kalıcılık sağlarken, dudaklarda kullanılan dolgular 1 yıla kadar etkinlik gösterir. Dolgu içinde hyaluronik asit haricinde başka malzemeler de kullanılabilir.

Kalsiyum hidroksi apatit kristalleri: Kalsiyum hidroksiapatit kristalleri son dönemde yüz dolgu maddeleri içinde güvenilirlikleri ve uzun kalıcılıkları ile önemli bir yer edinmiştir. FDA onaylı bu ürünün yan etki riski yok denecek kadar azdır. Kalsiyum kristalleri bağışıklık sistemi tarafından yok edilirken, yoğun bir kollajen artışı da sağlarlar. Hyalüronik asit içeren yüz dolgu maddeleri kalsiyum hidroksiapatit kristalleri içeren yüz dolgu maddelerine gore daha ince olduğundan göz çevresi ve alındaki ince kırışıklıklar, dudaklar ve burun dahil tüm yüzde ve ellerde rahatlıkla kullanılabilir. 

Silikon: 1960′lı yıllarda silikon, yüzdeki kırışıklar doldurulmak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Vücut tarafından emilimi yoktur. Zaman içinde  uygulama yaptıran kişilerde iyileşmeyen yaralar ve sertlikler oluştuğundan, popülaritesini kaybetmiştir. 

Kollajen: 1980 lerde temel maddesi kollajen olan yüz dolgu maddeleri  kullanılmaya başlamıştır. Ancak kollajenin ana kaynağı hayvansal kaynaklı bir protein olduğundan alerji riski vardır. Uygulamaya başlamadan önce kol içine alerji testi yapılabilir. Kalıcılığı da 2-3 aydır. Bu nedenlerden dolayı kollajen eski dönemlerdeki kadar kullanılmamaktadır. 

Akril içeren maddeler ve Poliakrilamidler: Sentetik maddeler oldukları ve vücutta doğal olarak bulunmadıkları için alerjik reaksiyon, ülser ve yabancı cisim reaksiyonları oluşturma riskleri vardır. Bu yüzden kullanımları sınırlıdır. Kalıcılıkları 3-5 yıl kadardır. 

 

Dudaklar Nasıl Yaşlanır:

Dudaklarımızdaki cilt sürekli olarak içerden, doğal bir şeker olan hyalüronik asit ile nemlendirilir. Hyalüronik asit nemi emer ve genç bir görünüm için cildinizi nemli tutar. Hyalüronik asit azaldığında cildiniz genç görünümünü kaybeder. Ağız çevresinde çizgiler oluşmaya ve dudaklar da incelme başlar.

Dudaklarda Yaşlanma Belirtileri:

  • İncelme

  • Dikey Çizgiler

  • Marionette Çizgileri

  • Düşme

Dudak Şeklinin İyileştirilmesi:

Bazı dudakların hafif,doğal görünümlü hacim artışına ihtiyacı varken, asimetrik dudakların da orantılanmak üzere hafif bir düzeltmeye ihtiyacı olabilir. 

Dudak dolgunlaştırma, dudakları arzu edilenden daha ince olan kişilere, dudakları kalınlaştırma amacıyla da yapılır.

Kullanılan dolgu maddeleri silikon değildir; hyaluronik asitten oluşur ve zaten kendi dokularımızın bileşiminde olan bir maddedir. 6-12 ay arası kalıcılığı olan dolgu malzemeleri kullanılır.

Gözaltı Torbalanmasında Dolgu Uygulaması

Gözaltı torbalanmaları tedavisinde; gözaltı dolgu uygulaması ya da cerrahi uygulama arasında doğru seçim yapılması çok önemlidir. Cerrahi yaklaşım istemediğiniz durumlarda, dolgular iyi bir alternatif olabilir; fakat her tip torbalanma şikayetinde istenilen sonucu vermeyecektir.

Gözaltı torbalanmalarının çok fazla olmadığı durumlarda; gözyaşı oluğuna doğru gölgelenme olur; göz altı dolguları bu boşluğu doldurarak, hem mor görünümün azalmasını, kaybolmasını hem de torbalanma görünümünün düzelmesini sağlar.  

Gözaltı ışık dolgusu anestezi kremi sürüldükten sonra ucu küt olan kanül ile uygulanır. Tek bir noktadan girilir ve gözaltı ve göz çevresindeki bölge dolgu ile doldurulur. Dolgu uygulaması kemiğin üzerine verilir. İğneyle de uygulanabilir ancak iğne ile uygulandığında morarma ve şişlik daha çok olur.

Genelde tek seans yeterlidir. Gerekirse mezoterapilerle kombine edilerek 2-3 seans uygulanabilir. Göz etrafındaki belirtilerin derecesi, kişinin genetik faktörü, kullanılan miktara bağlı olarak etkisi, 1-1.5 yıl arasında devam eder