Saç Dökülmesi Tedavileri

MEDİKAL TEDAVİLER

Erkeklerde Androgenetik Alopesi tedavisinde FDA tarafından onaylanmış 2 ajan vardır bunlar; topikal minoksidil ve oral finasterid tedavileridir. İki tedavi de saç büyümesini stimule edici ve saç kaybını önleyici etki gösterir. Medikal tedavilerin saç dökülmesini durdurucu etkisi tedavi başlangıcından 3-6 ay sonra, görünür yeni saç çıkışını sağlayıcı etkisi 6-12 ay sonra ortaya çıkar. Maksimum etkinliğin sağlanabilmesi için aralıksız tedavi gerekir.

CERRAHİ TEDAVİLER

Saç Ekimi, kafanın arka kısmındaki bölgeden alınarak, saçsız verteks veya frontal alana ekilmesidir. Modern tekniklerle %90’ı aşan greft sağ kalım oranları sağlanmaktadır. FUT ve FUE teknikleri ile saç ekimi yapılır. 

DİĞER TEDAVİLER

Mezoterapi

PRP (Platelet Rich Plasma)

 

SAÇ MEZOTERAPİ

Mezoterapi doğrudan deri içine ilaç uygulama tekniğidir. Selülit, vücut şekillendirme, deri yaşlanmasının yanı sıra saç kaybının tedavisinde de uygulanmaktadır. Bu yöntemde, kıl köklerinin ve saç tellerinin ihtiyaç duyduğu vitaminler, mineraller, proteinler ve enzimler saçlı deri içine ince iğnelerle enjekte edilir.  Bu bölgedeki metabolizma uyarılır ve dokular canlandırılır. Mezoterapi seansları sonrasında, saçların kalınlığında ve sayısında artış gözlemlenir, saç dökülmeleri azalır ve kıl folikülleri yeni saç üretimi için düzene girer. 

Saç mezoterapisi hangi tip saç dökülmelerinde etkilidir?

 • Genetik olarak erkek tipi saç dökülmesi
 • Alopecia Areata (saç kıran)
 • Mevsimsel saç dökülme
 • Stres kaynaklı saç dökülme
 • Metabolik kaynaklı saç dökülmeleri
 • Gebelik ardından ani saç dökülmeleri
 • Diğer tüm sebepler kaynaklı saç dökülmeleri

Mezoterapi uygulamaları PRP seansları ile kombine edilebilir. Ortalama 4-6 seans uygulama önerilir. Seanslar arası 1-2  haftadır. Uygulama planı tamamlandıktan sonra, hekimin tavsiye edeceği aralıklarla tek seans şeklinde mezoterapi uygulaması devam edebilir. 

 

SAÇ DÖKÜLMELERİNDE PRP TEDAVİSİ

PRP, insandaki trombosit konsantrasyonunun dört-yedi katını içeren otolog plazmadır. PRP’nin kıl oluşum süresi ve kıl follikülünün yenilenmesine önemli etkiye sahip olduğu gösterilmiştir. Çeşitli çalışmalarda androgenik alopesili hastalarda PRP’nin etkili ve güvenli bir yöntem olduğu, saç kaybını azalttığı, kıl kalınlığını ve yoğunluğunu arttırdığı ileri sürülmüştür.

Bu yöntemde, kişinin kendi kanı özel tüplere alınır. Bu tüplerin bazı özellikleri taşıması sağlıklı uygulama için önemlidir. Tüpler içindeki kan özel bileşenler ile bazı işlemlerden geçirilir. İyi özelliklerdeki bir PRP sistemi, uygulayan hekime kandaki platelet yoğunluğunun 4 katına kadar ulaşan bir yoğunlukta platelet elde etme olanağı verir. Kişinin kendi kanındaki trombositten zengin kısmı ayrıştırılarak yine mezoterapi yöntemi ile direkt saçlı deriye saç köklerine uygulanır. Plateletler - veya diğer adıyla trombositler- doku onarımı için gerekli olan "büyüme faktörlerini" bulunduran hücrelerdir. Bu büyüme faktörleri sayesinde cilt daha ışıltılı, daha gergin ve daha genç bir görünüme kavuşur. Saç dökülmesinde de bu faktörler sayesinde etki eder. Saç folikülleri bu büyüme faktörlerine yanıt verir ve eğer dinlenme döneminde iseler yeniden aktive olabilirler. Aktif hale geçtiklerinde ise daha kalın ve sağlıklı bir hale gelirler. Uygulamanın alopecia areata’nın geri dönüşünü hızlandırdığı, kadın ve erkek tipi saç dökülmelerini ise yavaşlattığı veya geçici olarak geri döndürdüğü de yapılan çalışmalarda ortaya çıkarılmıştır. 

Uygulama; genellikle 4 ya da 6 hafta arayla;  üç seans şeklinde yapılır; ancak bu seans aralığı ve seans sayısı, hastanın bireysel gereksinimlerine göre değiştirilebilir. 

Mezoterapi tedavileri ile kombinasyonu yapılabilir. Bu kombinasyonlar yine hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir. 

Bazı Durumlarda PRP yöntemi Kullanılmamalıdır:
 • Son dönem kalp yetmezliği
 • Böbrek yetmezliği
 • Diabetik hastalar
 • Antikoagülan tedavi alanlar
 • Gebe ve emziren kadınlar
 • Kullanılan ilaçlara ait hipersensitivite( hassasiyet artışı gösterenler)
 • Kemoterapi gören hastalar
 • Otoimmun hastalıklar (Bağışıklık sistemi hastalığı olanlar)

HYALURONİK ASİT VE SAÇ DÖKÜLMESİ

Yeni jenerasyon uygulamalar içinde; hyaluronik asitli bileşenlerin saçlı deriye enjeksiyonu ile saç dökülmesi tedavisinde kullanılması yaygınlaşmaya başlamıştır. Hyaluronik asitin su tutan özelliği ile; mezoterapi içeriğinde olan, vitaminler ve aminoasitler saç köklerinde daha iyi yayılım sağlar. Bu içerik, mezoterapi etkinliğini arttırır. Saç dolgularının PRP ile kombinasyonları sonuçları etkiler. 

4 Seans olarak yapılan bu tedavi yönteminde; kombinasyon tedavisi, hastanın ihtiyacına göre, hekim tarafından belirlenmelidir.