Kırışıklık-Terleme ve Masseter Kasına Yapılan Uygulamalar

Yüz çizgileri dinamik ve statik olarak ikiye ayrılır.

DİNAMİK ÇİZGİLER: Mimik çizgileri dediğimiz çizgilerdir. Gülme, konuşma ve kızma sırasında cildin altındaki kasların kasılmasıyla oluşur.

STATİK ÇİZGİLER: Yüz mimiksizken bile belirgin olan cilde yerleşmiş çizgilerdir. B-O-T-O-K-S, yüzdeki dinamik çizgilerin tedavisinde  en başarılı yöntemdir.

Sıklıkla kullanılan durumlar:
  • Alındaki yatay ve dikey çizgilerin tedavisinde
  • Göz kenarlarındaki kaz ayağı adı verdiğimiz çizgilerin tedavisinde
  • Boyundaki yatay ve dikey çizgilerin tedavisinde
  • Kaş  şeklini değiştirme, kaşın ve  göz kapağın kaldırılması amacıyla
  • Burun kaldırma amacıyla
  • Aşırı Terleme Tedavisinde
  • Migren Tedavisinde
  • Çiğneme kasına
Aşırı terleme Tedavisinde B-O-T-O-X;

1995 yılında bölgesel aşırı terlemelerin tedavisinde de(hiperhidroz) bu içerik kullanılmaya başlamıştır.

Aşırı terleme,  yapısal veya genetik bazı yatkınlıklara bağlı olarak görülen bir durumdur. Avuç içi, ayak tabanı, kol altı, yüz bölgesi en sık görülen terleme bölgelerdir. Terleme  emosyonel stres , ısı artışı, fiziksel aktivite sonucu daha çok artar. Terlemenin şiddetini görebilmek için iyot-nişasta testi yapılabilir.  Testte yoğun terleyen bölgelerde kahverengi görünüm alır.

Bölgesel terleme tedavisinde bu içeriğin enjeksiyonu çok  sık başvurulan bir  yöntemidir.  Uygulama oldukça rahattır. Ürün, minik dozlarda belli aralıklarla cilde enjekte edilir. 1 hafta sonra etki başlar 9-12 ay devam eder. Uzman kişiler tarafından yapılan uygulamalarda herhangi bir yan etki görülmez nadiren minik morluklar olabilir.

Çiğneme kası (Masseter)  B-O-T-O-X Uygulaması

Masseter kası, çenemizin iki yanında bulunan çiğneme kaslarından biridir. Bu kas, aşırı çiğneme ile, stresli bir ortamda bulunuyorsak uzun süre dişlerin sıkılması ile yada hiç bir sebep bulunmadan, normalden fazla gelişebilir.Bu kasın hipertrofisi( normalden fazla gelişmesi) çenenin her iki yanında sert ve çıkıntılı kitleye yani; çeneye köşeli bir görüntü verir.  İnce bir masseter kası yüze üçgen ve daha feminen bir görünüm sağlar.  Ameliyat olmak istemeyen hastalar için ürün enjeksiyonları ile ameliyatsız tedavi yapılabilir. Enjekte edilen Bot.Toks., masseter kasını gevşeterek kas kitlesinde küçülmeye sebep olur ve çene konturunun daha yumuşak görünmesini sağlar. Bu elbette geçici bir çözümdür. Kasın ameliyatla inceltilmesi ise kalıcı çözüm sağlar.

Çiğneme kasına uygulandığında, diş gıcırdatma problemine de çözüm olmaktadır. Masseter kasa yapılan toksinin enjeksiyonu, kastaki stresi ve aşırı çiğneme kuvvetini ortadan kaldırdığı için, özellikle geceleri diş sıkma, gıcırdatma gibi sıkıntılar da çözülmüş olur.

Migren tedavisinde BOT. Uygulaması Hakkında

Kırışıklık Tedavisinde Kullanımı Hakkında Bilinen Yanlışlar:

Bu belki BOTulinum TOXin ile ilgili en yaygın yanlış anlamadır. Botox'un bir miktar kas hareketini kısıtladığı doğrudur, ancak bu geçici bir durumdur ve birkaç gün içinde kesilir. Donmuş yüz ifadesi artık yaygın değildir ve tedavinin mutlaka tecrübeli uzman hekim tarafından yapılması önerilir.
BOTulinum TOXin, kırışıklıkları geciktirir ve pürüzsüz bir cilt sağlar. Sonsuza dek kırışıklığı olmayan bir cilt sağlamaz. Etki süresi; 3-10 gün içinde başlar ve kırışıklıklarınız kaybolur. Bu etkiyi 3-6 ay arasında görmeye devam edersiniz.
BOTulinum TOXin'in sadece yaşlı kadınlar için kullanıldığı da yanlış bir söylentidir. Yaşlanma sürecine girmeden ve kırışıklık gelişmeden uygulandığında; kırışıklıklar artmadan BOTulinum TOXin uygulanması doğrudur. Uzman bir hekim, 18 yaşından büyük ve ihtiyacı olan kişilere bu uygulamayı tavsiye edebilir. Sadece Kadınlar değil, BOTulinum TOXin uygulamasının faydalarından erkekler de yararlanabilir.
Clostridium botulinum adı verilen bakteri türünden elde edilmiş tıbbi proteine verilen isimdir. Kullanımdan önce çok sayıda prosesten geçer. Bunun dışında, flakondaki BOTulinum TOXin oranı çok düşüktür. Uzman Hekim, küçük dozlarla , nerede, ne kadar ihtiyaç olduğunu bilerek uygulama yapar. BOTulinum TOXin enjeksiyonu, hedeflenen bölge dışında etkilerini yayamaz. Zaman geçtikçe, vücudunuz BOTulinum TOXin ortadan kaldıracaktır.
BOTulinum TOXin'in gülme çizgilerinde kullanılması da efsanelerden biridir. Bu çizgilerde hyaluronik asit dolgu ve BOTulinum TOXin birlikte işe yarar.
BOTulinum TOXin, asla yüz kaslarını felce uğratmaz. Hekiminiz, hangi probleme ne kadar doz uygulama yapacağını çok iyi bilir. Zaten siz de bunu bilen, tecrübeli bir hekime uygulama yaptırmalısınız. BOTulinum TOXin tedavisinde fizyolojik bağımlılık yoktur. Bazı kişiler, vücutlarında tek bir bölgeye bağlı kalıp, takıntı haline dönüştürebilir ve bunun BOTulinum TOXin etkisi olduğunu düşünebilir. Bunun sadece psikolojik bir tavır olduğunu bilmek gerekir.
Daha önce pahalı bir üründü; fakat teknolojik ilerleme ve kullanım alanlarının artması ile BOTulinum TOXin, pek çok kişi için uygun fiyatlı hale geldi. Kısacası, BOTulinum TOXin enjeksiyonları gün geçtikçe, daha çok tıbbi kullanım alanları buluyor.
Doğruyu söylemek gerekirse, hiçbir krem, kırışıklıkları ortadan kaldırmaz. Kremler cildin sadece üst katmanında işe yarar. Kırışıklık probleminin giderileceği yer, derinin alt katmanlarındadır. Serumlar ya da kremler, bu anlamda BOTulinum TOXin'in gösterdiği etkisinin yerini alamaz. BOTulinum TOXin, derinin alt katmanlarında, kasa uygulanır.