KALICI MAKYAJ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Kalıcı makyaj, her şart altında bakımlı olmak isteyen kişiler için ideal bir uygulamadır. Makyaj yapmaya vakit bulamayan ya da sürekli makyaj yapmaktan sıkılan kadınlar; sürekli gözlerde eye-liner, dudak kontürü ve vurgulanmış kaşlara sahip olabilir. Kalıcı makyaj, kaşları dökülen, kaşlarda boşlukları bulunan, istediği kaş şekline sahip olmayan kadınlarda sık olarak uygulanır. 

Kaşlarda Kalıcı Makyaj

Kaş için uygulanan makyaj; yüzdeki solgun görünümü azaltır, ifadeyi belirginleştirir. Günümüzde kaş makyajında farklı teknikler vardır.

1-Kaş Boyama Tekniği:

Bu yöntemde, yüzeysel uygulama yapılmaz. Deri altına pigmentler( renkler), bir cihazın başlığındaki iğne ile verilir. Boyama tekniği kullanılır. Bunun anlamı; kıl şekline benzemez; kaş, doldurulmuş gibi görünür. Kalıcılığı 3-5 yıldır. Eski jenerasyon tipi cihazlar; frekans ve başlık özellikleri ile bu teknikle çalışır. Kliniğimizde bu uygulama yapılmamaktadır.

2- Microblading Tekniği: 

Tıbbi adı: Intradermal-pigmentasyon’ dur. Kaleme benzer bir el aletinin üzerine küçük bıçaklar eklenir. Bu bıçaklar, kişiye özel tek kullanımlıktır. Kaş şekli belirlendikten sonra, kıl görünümü vermek için, alet ucundaki bıçakla kaş bölgesine çizikler bırakılır. Bu nedenle, microblading uygulaması sonucunda, kıl görünümü elde edilir. Boyalar; yine cilt ve saç rengine uygun olarak seçilir, önceden hazırlanan çiziklerin üzerine kapatılır. Elde edilen görünüm, tecrübeli kişiler tarafından yapıldığında doğaldır; Ancak bu uygulamanın, hijyen koşullarda yapılması şarttır. İşlem esnasında ağrısı yüksektir. Kalıcılık süresi 5-8 aydır. Kliniğimizde uygulanmamaktadır. 

3- Kıl Tekniği Tekniği Kalıcı Makyaj:

Yeni jenerasyon kalıcı makyaj cihazları, farklı iğne ve frekanslara sahiptir. Bu teknik özellikler, kaşın kıl görünümünde boyanabilmesi imkanı tanımaktadır. Kaş ve saç rengine uygun seçilen boyalar, özel iğneler yardımıyla, istenilen kaş şeklini verir. Şekli bozuk olan kaş biçimlerini düzeltmek için; yüz ölçümleri yapılır, ölçümlerle kişiye uygun kaş şekli bulunur, kaştaki eksikler tespit edilir.  Daha sonra uygulamaya geçilir. Uygulama süresi yaklaşık 45 dk. dır. Kullanım süresi 2-3 yıldır. Uygulama esnasında ağrı hissedilmez. Kliniğimizde uygulanmaktadır. 

Kalıcı makyaj öncesi, uygulama yapılacak bölge mutlaka lokal anestezik bir kremle uyuşturma işlemi yapılır. Anestezik krem, uygulamanın rahat geçmesine yardımcı olur. Kaşlarda yapılacak kalıcı makyajda; karar verilen şeklin dışında, uzmanın seçeceği renk çok önemlidir. Beyaz tenli, sarı saçlı bir kişiye, asla koyu renkler uygulanmaz. Kahverengi ve açık tonlarında; yine yapılacak kişiye danışarak renge karar verilir. 

İnce dudaklarda dolgun bir görünüm saglar çok kalın dudaklara ince bir görünüm kazandırır Düzgün olmayan dudak çizgisini düzeltir.ilerleyen yaşla birlikte kaybolan dudak çizgisini ve rengini belirginleştirir geçirilmiş herpes enfeksiyonlsrı ve çeşitli yaralanmalara baglı olarak bozulan dudak hatdını düzeltir.tesettürlü hanımlara dudaklara pastel renklerle gölge çalışması yapılarak estetik bir görünüm sağlanır.     

 

Göz Eye-Liner Makyajı

Özellikle Türk kadınlarında yapılan bir araştırma sonucu göstermiştir ki; Türk kadını gözlerini ön plana çıkarmayı ister. Günlük makyaj yapmak istemeyen bir kişi; maskara sürmeyi genelde ihmal etmez. Eye- Liner sürmek konusunda problemi yoksa; eye-liner kullanır. Bu nedenle, kıl tekniği kalıcı kaş makyajı kadar, eye-liner makyajı da sıklıkla tercih edilir. Uygulama daha kısa sürer, ağrı hissedilmez. Kalıcılığı 2 yıla kadardır.

Dudak Kalıcı Makyajı

Vücudumuzun, en asimetrik şekle sahip organlarından biri dudaktır. Dudak makyajı,  dudak çizgisinin belirginleştirilmesi, dudaklarda belirgin renklendirme yapılması için yapılır. Dudak hattını belirginleştirirken, renk seçiminin, hattın öncesinde karar verilmesinin önemi büyüktür. Kişinin cilt rengi ile uyumunun olmasına, makyajsız olacağı zamanlarda, dudakların çok ön plana çıkmamasına dikkat edilmelidir. Aksi durumda, sahip olmak istemeyeceğiniz bir sonuç ile karşılaşabilirsiniz. Bu hat, kadında bir ton koyu renk olabilirken, yara vs. nedeni ile dudağının bir kısmını kaybetmiş erkeklerde ise ten rengi olmalıdır.

Kalıcı makyaj ile, dudak büyütme ve küçültmeler ise, yüz simetrisinin izin verdiği oranda olmalıdır. Eğer kişinin, burun alt çizgisi ile çenesinin bitiş noktası arasındaki mesafe, yüzünün geneline oranla 4/1 i kadar ise, dudak konturü yaparken dikkatli olunmalıdır. Doğal sonuçlar; doğal renklerle elde edilir. Her zaman taşımak isteyeceğiniz bir renkle dudak renklendirilmelidir.

Randevu Al

Tıklatın

KALICI MAKYAJ SİLME İŞLEMLERİ

Kalıcı makyajdan neden vazgeçiyoruz?

*Kalıcı makyaja sahip; şuandaki kaşlarınızın şeklini değiştirmek

*Eski teknikle uygulanmış bir makyajı, kıl tekniğine döndürmek

*Cildin pigmentleri ile zaman içinde değişim göstermiş; yani kırmızı ya da yeşile dönmüş kaşların kötü görüntüsünden kurtulmak

*Yanlış yapılmış bir kalıcı makyajı uygulamasını silmek

İstediğinizde de “kalıcı makyaj nasıl silinir” sorusu ile karşılaşmaya başlarız. Kalıcı makyaj uygulatmak isteyen kadar, yukarıdaki sebepleri olanların sildirmek için yöntem arayanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Doğal bakışlara sahip olmak için, eskiyen ya da renk değiştiren kaşların, eye-liner sonuçlarının silinmesini ve yenilenmesini istemek son derece normal bir durumdur. Yapay görünen; hatta yüze uygun olmayan yanlış çizime sahip kaşları kim taşımak ister ki?
Kalıcı makyajın ciltten çıkarılması:
Daha önce hangi teknikle uygulandığı, boyanın verildiği derinliğinin kontrol edilmesi ile başlayan 3 farklı teknik kullanılmaktadır:

Topikal Uygulamalar

Kalıcı makyajın ciltten silinmesi için bazı topikal losyon ya da kremler satılmaktadır. Özellikle tatto tekniği ile yapılmış kaşlarda ; kremlerin, lazer kombinasyonu olmadan kendi başına efektif sonuç vermesi mümkün değildir.

Peeling Ajanları ile Yapılan Uygulamalar

Cilde yüzeysel boya vermek gibi, yine kalıcı makyaj yapmak için kullanılan cihazla yapılan uygulamalardır. Bu uygulamalarda kullanılan iğne çeşidi farklılık gösterir. Ciltten silme sırasında kullanılan ürün; %0.9 NaCl, glikolik asit ve başka peeling ajanları içerir. Tecrübe edilen sonuçlara göre; bu şekilde yapılan bir silme işleminin tek uygulama sonucu, 2 ay boyunca cildi dıştan exfolize etmekten daha iyi olacaktır. 

Oluşabilecek riskler; Silme işlemi için kullanılan soyucu ajanların, kalıcı makyaj uzmanı tarafından tecrübesizce uygulanması, o bölgede skar( iz) oluşmasına sebep olabilir. Epidermisin zarar görmesi, dermatoloji uzmanı tarafından bölgenin tedavi edilmesini gerektirecektir.

Lazerle Yapılan Uygulamalar

Dövmeler gibi, kalıcı makyajın silinmesi için de lazerler tercih edilebilir. Dövme sildirme tedavisinde kullanılan Q-swithched (Q anahtarlı) lazerler dövme boyasını küçük parçalara ayırarak hücreler tarafından kolay emilmesini sağlar. Fraksiyonel lazerler de  dövme sildirmede alternatif olarak kullanılabilir. Cilt yenilenmesini uyararak hücrelerin dövme boyasını daha çabuk götürmelerini sağlayabilirler. Lazerle tedaviye başlamak için; ciltte pigment çalışmasının üzerinden en az 6 ay geçmiş olması ise önemlidir.  Boya moleküllerinin cilt altında yerleşimini tamamlamış olması, lazerle seans sayısını ve renklerin değişim gösterme riskini azaltacaktır. Yüksek enerji değerleri ile çalışma zorunluluğu, yan etki olarak skar oluşumuna ortam hazırlayabilir. Her kalıcı makyaj boyası, lazer ile aynı etkileşime girmez. Boyanın ne olduğu, lazerle etkileşimini önceden anlamak çok işe yarayacaktır. Beyaz mürekkep içeren renkler de dahil olmak üzere, kalıcı makyajda kullanılan mürekkebin bir kısmı, titanyum dioksit nedeniyle tedaviden hemen sonra koyulaşabilir (oksitlenebilir). Bu genellikle daha ileri tedavilerle düzeltilebilir.

Dövmelerde kullanılan mürekkepler koyu renklere veya griye dönüşecek demir içerebilir. Birden fazla tedaviyle çözülebilecek bu sorun, geçici olarak daha koyu bir cilde sahip olmanıza neden olabilir.

Lazer için ideal dövme sildirme hastaları; açık tenli, güneşten bronzlaşmamış, koyu mavi, lacivert veya siyah renkli ve en az bir yıllık dövmesi olanlardır. Uzun süredir olan dövmeler tedaviye daha iyi yanıt verirler.

Randevu Al

Tıklatın