Altın İğne (İğneli Radyofrekans)

Altın İğne; Uzun yıllardır bilinen radyofrekans enerjisinin iğneler yardımıyla derinin alt tabakasına iletilmesi yöntemidir. Altın İğne uygulamasının duyabileceğiniz bir diğer ismi ise Franksiyonel Radyofrekans tedavisidir. Derinin altına ulaşan bu enerji ile birlikte dokularda yeni kolajen üretimi ya da eski sorunlu kolajenin onarılması, deri pigment hücrelerinin hasarlanarak leke oluşumunun azaltılması, ter bezlerinin aldığı kontrollü hasar doğrultusunda terlemenin azaltılması amaçlanır.

Tedavi için gerekli olan Bipolar ya da Monopolar radyofrekans enerji hedeflenen dokuya tam olarak ve farklı deri katmanlarına iletebilir. Cihazların parametreleri; radyofrekans tipi, enerji yüksekliği, iğnelerin derinlik ayarları ve başlıktaki iğne sayıları gibi özelliklere göre değişkenlik gösterir. Scarlet s, Secret, Fractora, Endymed, Infini, Intracel gibi markalar; yukarıda saydığımız özelliklerin hepsini ya da bir kısmını taşıyan, piyasada en çok bilinen iğneli radyofrekans ya da altın iğne cihazlarındandır. Bu cihazların buluştuğu ortak nokta: farklı tipte iğneler( altın kaplamalı ya da titanyum iğneler), farklı sayıda iğne taşıyan başlıklar, farklı derinlikler, enerjinin iletim şekli, cilt altında yarattığı ısı alanı ve enerjisidir; sonuçta kullanıcı tecrübesi ile işlemin etkisi artacaktır.

Altın İğne Uygulaması Ne İşe Yarar?

Altın iğne; Cilt gençleştirme ve kırışık tedavisi, boyun ve dekolte bölgesi toparlama, kol ve bacak sarkmaları, leke tedavisi, gözenek sıkılaştırma, akne tedavisi, çatlak tedavisi, yara tedavisi ve aşırı terleme tedavisinde kullanılır. 0,5-3,5 mm’ye kadar cilt derinliğine inebilen ve iğne sayısına göre belirli alanlar içinde radyo frekans enerjisi veren altın iğne; derinin epidermis ve dermisteki problemleri aynı anda tedavi edebilme imkanı sunar. Kolajen ve elastinin üretiminin tetiklenmesiyle cildin gençleştirilmesine, kırışıklıkların tedavisine, toparlanmasına, gözenek sıkılaştırılmasına, çatlak tedavisine, yara tedavisine katkı sağlar. Gerekirse, probleme göre işlem sırasında sürülen ilaçların açılan kanallardan deriye nüfus etmesi kolaylaşır. Leke problemi olan cilt bölgesine uygulandığında iğne darbeleri ve radyofrekans enerjisi sayesinde oluşan ısı etkisiyle melanosit hücrelerinin melanin pigmenti üreten uzantıları hasar görür, böylelikle leke tedavisine katkı sağlar. Aşırı terleme tedavisi için yapılan uygulamada radyofrekans ter bezlerini tahrip eder ve bu bölgeden ter salınımının azaltılmasına katkı sağlar. Uygulama sırasında,derinin üst tabakasında da yenilenme etkileri ortaya çıkar.

Altın İğne Uygulama Süreci Nasıldır?

Uygulamanın yapılacağı bölge, lokal anestezik krem sürülerek uyuşturulur. Sonra cilt antiseptik solüsyonlarla temizlenir. Radyofrekans cihazının altın iğneli başlığı steril ve özel kullanımlı olması gerekir. Cilde temas ettirildiğinde mikro iğneler otomatik olarak ayarlanan derinlikte cilt içerisine ani bir giriş yapar. Çok sayıdaki altın uçlu mikro iğnelerle cilt üstünde fraksiyonel mikro delikler oluşturur ve sadece iğne ucundan gönderilen cilt üstüne temas etmeyen radyo frekans ile dermiste, kollajen ve elastin üretimi tetiklenir. Uygulama nedenine göre işlem sırasında gerekliyse ilaç, krem uygulamaları yapılır. Altın iğne ya da iğneli radyofrekans uygulaması, PRP ya da mezoterapi solüsyonları ile kombine edilebilir. Uygulama sonunda soğuk kompres yapılır. Yatıştırıcı kremler, güneş koruyucu sürülür. Tedavi planlaması; işlem amacına göre 15-30 gün aralıklarla ortalama 3-4 seans yapılabilir. Her cildin ve cilt probleminin tedavisi; iyileşme sürecine göre kişisel belirlenmelidir.

Altın İğne Kimlere Uygulanmaz?

Kalp pili olanlara, yara veya enfeksiyon olan bölgelere, kanında pıhtılaşma sorunu yaşayanlara, epilepsi hastalarına, hamile olanlara yapılmaz.
Altın İğne Uygulamasından Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir? İşlem öncesinde aspirin, kan sulandırıcı ilaçlar, alkollü içecekler kullanılmaması gerekir. Uygulamaya mutlaka temiz cilt ile başlanır.

Altın iğne sonrası oluşabilecek olan yan etkiler, dikkat edilmesi gereken durumlar, hekiminiz tarafından detaylı anlatılır ve sürecin sağlıklı ilerlemesi sağlanır.