Lazerle Kılcal Damar Tedavileri

Kılcal damar lezyonları hemanjioma, telangiectasia, angioma veya port-wine stain olarak adlandırılır. Bu lezyonlar deri yüzeyine yakın bir ağ oluşturacak yapıda olup derinin pembe, kırmızı veya mor renkli görünmesine sebep olur.

Kılcal varisler (spider venler), deri yüzeyinde kırmızı veya koyu mavi renkle görülen yüzeysel damar genişlemeleridir. En sık bacaklarda görülür. Bunun yanında yüz, karın vb. değişik bölgelerde de bulunabilirler.  Varis ve genişlemiş kılcal damarlar, vein basıncının artması nedeniyle damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkarlar. Damarlar tek tek kıl gibi bulunabileceği gibi birleşerek bir örümceği andıran görüntüler verebilir. Yüzdeki kılcal damar şikayeti toplumda yaklaşık %15  oranında görülmektedir. Genellikle açık tenli insanlarda ortaya çıkar. Yüz bölgesinde, kılcal damar şikayetleri  0,1-1 mm çaplı ince damarların artışı şeklinde ortaya çıkabilir. Bazen de cilt beni görünümünde kılcal damar genişlemesi olarak görülebilir. Varis ve genişlemiş kılcal damarlar kadınlarda erkeklerden daha sık görülür. 30-40 yaşlardan sonra varis oranı artar. Kılcal varisler (Spider venler), lazer ve skleroterapi gibi yöntemlerle yok edilmektedir. Damarlar bu yöntemlerle % 80-90 oranında yok edilebilir. Kalanlar ise genelde çok daha ince bir hal alır.

Bacaklarda Kılcal Damar Tedavisi

Lazerler, yaklaşık 30 yıldır damar tedavisinde güvenle kullanılmaktadır. Lazerde kullanılan ışık dalga boyu, damar içinde bulunan kandaki hemoglobin  tarafından emilir ve açığa çıkan ısı etkisi damarı daraltır. İşlem sırasında damar üzerindeki etkisi hemen görülür. Lazer tedavisinde, deri sürekli soğutularak açığa çıkan damar içindeki ısının, çevre dokuları etkilemesi engellenir. Lazer özelliğinden dolayı; Koyu ve  açık tenli kişilere lazer tedavisi yapılabilir. ND:Yag lazer ile kliniğimizde bacak kılcalların uygun olanları tedavi edilmektedir. Tıbbi olarak uygun olup olmadığı uzman doktorlarca değerlendirilmesi önemlidir. 

Yüz Bölgesinde Kılcal Damar Tedavileri

Yüz bölgesinde görülen kılcal damar şikayetleri, en çok hassas cilt yapısına, güneş ışınlarının hasarına, rozasea, metabolik ve romatizmal hastalıklara, aşırı östrojen, alkol, kronik kortizon kullanımı, travma veya genetik hastalıklara bağlı  olabilir. Yüzdeki kılcal damarlar; spider vein( Örümcek beni) ya da ince kılcallar şeklinde olabilir. Kılcal damar tedavisinde seans sayıları ve neticeler damarın cinsi, kalınlığı, yerleşimi ve nedenine göre değişir. Tedavilerde, ND: Yag Lazer ve IPL( yoğun ışık atımı) kullanılır. 

Kılcal Damar Tedavilerinde Sık Sorulan Sorular

Tedavi damarlanmanın düzeyine göre 1-3 seans arası sürebilir. Seans aralıkları 4-6 haftadır. Seans sayısı, damarların miktarı, rengi ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir.
Kılcal damar tedavisi yaptıranlar işlem sonrası güneş koruyucu kullanmalıdır. Güneş koruyucu kullanmanın dışında, yaz aylarında güneşin dik olduğu öğlen saatlerinde güneş altında kalmamalı, şapka kullanmalı ve gölgede kalmaya özen göstermelidirler.
Kılcal damarlar için lazer uygulamasından sonra, kızarıklık hızlı geriler. Normal yaşantınıza hemen dönebilirsiniz. Seans sonrasında, uygulanan alanlarda hafif kabarma ve kızarıklık görülebilir. Ancak bu şikayetler birkaç günde geriler. Uygulama sonrası güneşlenmemek gereklidir. Bu nedenle sonbahar ve kış döneminde bu uygulama daha çok tercih edilir.
Sağlıklı her bireye uygulanabilir. Fakat kan pıhtılaşma sorunu olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, tromboemboli geçirme öyküsü olanlar, antifosfolipidsendromu olanlar, kullanılan lazer ışığı dalga boyuna duyarlılığı olanlar ve ışık duyarlılığına neden olabilen ilaç alanlar tedaviye alınmazlar. Aspirin ve demir preparatları alınıyorsa kullanımı 2 hafta önce kesilmeli, güneşle temas veya solaryumdan 2 hafta önce vazgeçilmelidir.
Telanjektazilerin büyük çoğunluğunda ve örümcek damarlarda, port wein (şarap Lekesi), yüzde yanak ve burun kenarındaki damar çatlamalarında ve gövdedeki kırmızı renkli benlerde de kullanılabilir. Doğumsal damarsal kırmızı lekeler, hemanjiyomlar, yüzde damar çatlamalarına bağlı oluşan kızarıklıklar lazerle tedaviler için idealdir.